Desatero rad, jak na malý byt

Tipy jak zařídit malý byt s velkým efektem.

1. Zvolte praktický nábytek, kde bude každý kus splňovat víc než jednu funkci. Ze skládacího konferenčního stolku vytvoříte snadno jídelní, ze stěny si večer rozložíte postel. Stahovatelné židle poslouží za pracovní i jídelní.

2. Buďte na sebe přísní a prostor nezahlťte. Každý předmět by měl mít v malém bytě své přesně určené místo, neboť nepořádek bude okamžitě viditelný.

3. Využijte každičký centimetr. Pracujte kreativně se zákoutími a skulinkami, které byt nabízí. Stěny využijte až vysoko ke stropu, úložné prostory se na první pohled téměř ztratí, budou-li mít stejnou barvu jako okolní stěny. V kuchyni může viset od stropu třeba síťka na ovoce.

4. Myslete kreativně. Co takhle pověsit si jízdní kolo na zeď jako dekoraci? 

5. Soustřeďte se na vhodné osvětlení. Malé prostory ocení využití odlišných typů světelných zdrojů, které prostor prosvětlí a sjednotí. Místo těžkých závěsů ozdobte okna vzdušnými, téměř průhlednými záclonami.

6. Zrcadla a zase zrcadla. Kromě světel je právě zrcadlo nejlepším prostředkem k prosvětlení a optickému zvětšení prostoru. Odráží a rozptyluje přirozené světlo, kterého nikdy není dost.

7. Držte textilie a stěny ve stejném odstínu. Sladíte-li stěny s textiliemi stínění, bude celý prostor vypadat vzdušnější a působit větší. Také s posuvnými dveřmi získáte hodně místa k dobru.

8. Pohrajte si s barvami. Obecně se doporučují tlumené, světlé tóny výmalby, ale pokud si přejete tmavou zeď, zkuste to. Jednou takovou stěnou se místnost opticky prodlouží. Pamatujte však, že výrazná barva se brzy okouká.

9. Vzneste se... Nebraňte se nábytku, který se připevní na stěnu, ani sedací soupravě či stolku na pavoučích nožkách, které prostory odlehčí. Místnost se také opticky nafoukne, když zvolíte jiný barevný odstín pro stěny a strop.

10. Chce to systém! Úložné prostory by měly být využity až ke stropu. Do vyšších pater patří předměty, které nevyužíváte denně. Snadný přístup k nim umožní vestavěné skládací schůdky nebo žebřík, jen musíte vědět, kam jste co uklidili. Malý byt jednoduše vyžaduje určitou organizaci a systém.Tipy na interiér malého bytu

Zdroj: MF Dnes, příloha Domov

Dále by vás mohlo zajímat