Malá koupelna? Rekonstrukce ji může proměnit v účelný a vkusný prostor

V některých bytech jsou koupelny tak stísněné, že se v nich sotva otočí jeden člověk. To však neznamená, že by si zasloužily menší pozornost. Naopak. Čím menší prostor, tím lépe je třeba promyslet dispozici, barvy i zařizovací prvky. Jak proměnit maličkou místnost v důstojný prostor pro očistu i relaxaci? Zeptali jsme se designérů ze společnosti Hezkey.cz

Kolik barev snese?

Do malé koupelny jsou jednoznačně vhodné světlé barvy, které prostor opticky zvětší. Bílá je nestárnoucí. V malém prostoru raději šetřete se vzory. Zvolte si raději jen jeden a spíše drobnější. U malého prostoru platí „méně je více“. Když se nemůžete vyřádit na barvách, ozvláštněte prostor například zajímavým osvětlením, nábytkem nebo doplňky.

Dlaždice, nebo kompaktní plochy?

Vhodné jsou jakékoliv voděodolné, nenasákavé a omyvatelné materiály. Nejčastěji se používají obklady a stěrky. Koupelna souvisí s ostatními prostorami v bytě, a proto by se měl architekt rozhodovat na základě celkového konceptu rekonstruovaného nebo nového prostoru. Záleží tedy na estetickém záměru a samozřejmě na technickém stavu místnosti. U obkladů i kompaktních povrchů platí, že provedení je třeba svěřit zkušenému odborníkovi. 

TIP: Dřevo koupelnu zútulní. Nesmí být však v přímém kontaktu s vodou.

Kompaktní plochy...

Kompaktní plochy, jako je například stěrka, mohou vypadat velmi efektně, záleží na správném výběru odstínu. Těch je na trhu naštěstí k dispozici nepřeberné množství. U kompaktních materiálů není třeba řešit spárořez, takže je realizace jednodušší. Je však třeba dbát na přesné provedení. Častým problémem bývají místa, kde se vana připojuje ke stěně, nebo detaily ve sprchovém koutě. Pokud to není provedeno bezchybně, tvoří se mapy a výsledek je problematický.

Dlaždice...

Také u obkladů je z čeho vybírat a při správném provedení vypadají výborně. Volba velikosti a tvaru se odvíjí od toho, zda potřebujete prostor zútulnit, oddělit různé zóny nebo třeba prosvětlit. Velké formáty pomáhají prostor opticky zvětšit, roli hraje i barevnost spár nebo v případě obdélníků orientace položení. Nemusíte volit jen klasické formáty 20 × 20, ale můžete vybírat z různých tvarů obkladů, jako jsou například mnohoúhelníky. I malá koupelna může být zajímavá. 

Interiér koupelnyRekonstrukce a návrh koupelny

Budiž světlo

Při výběru osvětlení záleží na konkrétním prostoru a na světlosti místnosti. V každém případě je lepší nezůstávat u jednoho centrálního světla, ale kombinovat různé druhy osvětlení. Nezapomínejte například ani na osvětlení u zrcadla.

Vana, nebo sprcha?

Udělejte maximum pro to, abyste měli i v malé koupelně to, co máte rádi. Sprchový kout se vejde vždy, ale pokud je to možné, dopřejte si větší než klasický rozměr 90 × 90. Pokud chcete sprchový kout i vanu, zvolte kout bez zástěny. Ke sprchování tak můžete využít celou plochu podlahy. Ale nezapomeňte, že je potřeba připravit podlahu do spádu. 

Kam s tím?

Abyste získali i v malém prostoru maximum úložných prostor, využijte během rekonstrukce koupelny celou výšku stěn. Nezapomínejte, že v koupelně může pomoci i 15 centimetrů hluboká skříňka vhodná na uložení nejrůznějších lahviček a flakonů. Dobře přístupné místo pod umyvadlem se hodí na věci, které používáte denně. Dalším skvělým trikem je využití nik. Přívod vody například ke sprchovému koutu bývá krytý předstěnou, ve které lze vytvořit niku šitou na míru šamponům, krémům apod. Koupelnový nábytek a doplňky v malé koupelně volte ve světlejších barvách. Před otevřenými policemi dejte přednost uzavíratelným skříňkám, které prostor opticky sjednotí a pročistí. 

Rekonstrukce koupelen
 

Zdroj: Rádce na finance

Také byste chtěli restartovat interiérový design?

Dále by vás mohlo zajímat