Jak postupovat při rozvrhování prostoru kuchyně?
Při plánování kuchyně je třeba vycházet z toho, jak se postupuje při přípravě jídla. Pro praváky by v ideálním případě na sebe jednotlivé zóny měly navazovat zleva doprava takto: zóna skladování zásob (spíž, lednice), mycí zóna (dřez), přípravná zóna (plocha na pracovní lince), zóna vaření (varná deska, trouba, sporák).
„Vždy je dobré v jednotlivých zónách myslet na minimální odkládací plochy, které by měly být i mezi spotřebiči alespoň 60 cm široké,“ upozorňuje Markéta Musilová z Hezkey.cz. „Zároveň je užitečné promyslet si předem návaznost prostoru kuchyně na pohyb po celém bytě,“ dodává.
Jaké jsou nejoblíbenější materiály v kuchyni, jejich výhody a nevýhody?
Nejoblíbenějším materiálem je stále lamino, které je nejen cenově výhodné, ale i odolné a dostupné v mnoha barevných variantách i povrchových úpravách. Zajímavou a levnou alternativou je lamino imitující dřevo s 3 D texturou.
Pokud si chcete dopřát trochu luxusu v podobě přírodnějších povrchů, pak sáhněte po lakované dýze. Originalita její kresby krásně oživí interiér. Počítejte ovšem s vyšším rozpočtem.
Pro pracovní desky je klasickým řešením opět lamino. Vhodný může být i umělý kámen jako například Corian nebo Getacore. Výhodou těchto materiálů je především vysoká odolnost a tvarovatelnost, která neubírá na pevnosti materiálu. Dalším plusem je, že vyjde levněji než přírodní kámen.
TIP: Při výběru pracovní desky se nemusíte bát tmavších barev. Nejpraktičtější je žíhaná pracovní deska, na které nejsou vidět škrábance ani drobné nečistoty.
„Velký zájem je i o kompaktní desky. Výhodou těchto materiálů je voděodolnost, delší životnost a také možnost montáže dřezu do roviny nebo ze spodu desky. Je to pohodlné pro úklid a vypadá to skvěle,“ doporučuje Jaroslav Váňa ze společnosti Stylishrooms, která s Hezkey.cz spolupracuje na realizaci truhlářských řešení na míru.
Je lepší nechat si vypracovat návrh v kuchyňském studiu, nebo se vyplatí obrátit se na bytového architekta?
V kuchyňském studiu je vše k vidění ihned na místě. Cena kuchyní je však často zbytečně vysoká a řešení nemusí být vždy na míru. Architekt je prodlouženou rukou klienta, a to i ve výběru dodavatele. Protože není vázaný na určitého dodavatele jako kuchyňská studia, neprodává produkt, ale službu.
Architekt navrhuje kuchyň do daného prostoru s ohledem na potřeby a osobnost klienta, což do budoucna zajistí výrazně vyšší komfort. Pokud chcete kuchyň sjednotit s ostatním interiérem a využít každý kousek prostoru, je ideální zvolit kombinaci architekta a truhláře.
Co je třeba si při navrhování kuchyně promyslet?
-
Připravenost prostoru: odpady, voda, elektrické vedení.
-
Rozvržení přípravných zón.
-
Individuální ergonomické požadavky: výška pracovní desky, umístění horních skříněk.
-
Velikost potřebných úlož- ných prostor v závislosti na množství kuchyňského vybavení.
-
Způsob využívání kuchyně: Jaké spotřebiče využíváte; jaké jsou naopak zbytečné; jak často doma vaříte; kolik lidí se v kuchyni pohybuje.
Zdroj: www.radcenafinance.cz