Úplně jako nový (Doma Návštěva)

Pavel Mrázek, zakladatel interiérového studia byl tentokrát sám v roli klienta. Kolegové mu navrhli a za čtyři měsíce pomohli realizovat proměnu bytu 2+kk ve starém činžovním domě.

Rekonstrukce interiéru v činžovním domě

>>> Zaujala vás proměna? Celý příběh s více fotkami najdete v samostatném článku zde.

Byt v domě z roku 1899 Pavel pořizoval ještě v době, než se Karlín stal žádanou pražskou čtvrtí a vzpomíná: „Okouzlily mě štuky na stropě, krásné masivní dveře i drobnosti. Třeba dveřní kukátko vstupních dveří.“ V částečně upraveném bytě žili s manželkou pár let a protože čekali rodinu, chtěli se pustit do menšího re-designu. Architektka to při návštěvě bytu viděla jinak. Nabídla jim jinou dispozici, několik výrazných změn. Skončilo to celkovou rekonstrukcí a k naprosté spokojenosti majitelů. Pavlovi kolegové ze studia Hezkey připravili projekt, dohlíželi i na průběh prací, což hodnotí: „Naučil jsem se, že nejlepší výsledky vznikají v týmu, který návrh dotáhne do finále. Investorovi (tentokrát mně) se vyplatí mít na své straně zkušeného parťáka, který za něj kope.“ Jinak by se těžko povedlo dispozici 2+1 rozšířit na 3+kk pro tříčlennou rodinu a plochu šedesáti sedmi metrů čtverečních líp využít. Největším pokojem bývala původně ložnice s okny do ulice. Místo ní je nyní obývací pokoj s kuchyňským koutem. Naopak ložnici architekti ,přesadili‘ do klidnější části směrem do dvora. Vygenerovali dokonce třetí místnost – dětský pokoj v případě potřeby využitelný jako pokoj pro hosty.

Rekonstrukce bytu v činžovním domě

Moderní od podlahy

Rekonstrukce se větším bouracím pracím naštěstí vyhnula, bylo potřeba posunout pouze jednu zeď. „Díky tomu vznikla ze stísněné koupelny prostorná. Může v ní současně fungovat víc lidí, což se zejména po ránu hodí,“ komentují pobaveně manželé. Přípravy zabraly několik měsíců, samotná proměna trvala zhruba čtyři měsíce. Dveře mezi dvěma pokoji zedníci zaslepili, zárubeň ale zůstala. Z místnosti, kde je hlubší vznikla v nice knihovna. Velkou neznámou byl stav původních parket překrytých pásy PVC. Ukázalo se, že jsou v relativně dobrém stavu a ve dvou pokojích se dají repasovat. „Jedná se o vysoké parkety ve velkém formátu. Takové se už prakticky nevyrábějí,“ upřesňuje Pavel. Stávající OSB desky v ložnici a nově vzniklé šatně nahradily bukové parkety. Na podlahu do chodby architekti zvolili přírodní marmoleum v béžovo-šedém odstínu, do koupelny a na toaletu velkoformátovou dlažbu v imitaci betonu. K podstatné modernizaci přispěla výměna vytápění. Staré plynové vafky vystřídal elektrokotel, který vytápí i ohřívá vodu. Rozvody plynu byly demontované a místo na vařiči rodina vaří na indukci.

V kontextu doby

Jedinečné dílo vzniklo díky řemeslné práci firmy Čermák decor. Repase stropních štuků a jejich doplnění novými zabralo spoustu času. Podle majitelů jsou právě štuky něčím nevídaným a každou návštěvu uchvátí – v ložnici vytvořený na míru ve tvaru vinné révy, v dětském pokoji je originální štuk ve tvaru andělíčků ponechaný v nahnědlé barvě. Ta se na něm utvořila za víc než sto dvacet let užívání bytu. K výraznému prosvětlení místností přispěla repase dveří včetně zárubní. Pozůstatek z předešlých necitlivých zásahů – tmavě hnědou barvu totiž překryla bílá. Sjednocené jsou skleněné výplně s jemným dekorem hvězdiček podle autentických skel. „Jakkoliv se to nezdá, jednalo se o jednu z nejnáročnějších operací – opálit dveře, znovu je natřít, zajistit repliky skel a jejich pískování, vyměnit některé kliky... Zkrátka ,piplačky‘, na něž většina lidí nechce obětovat čas ani peníze. Nicméně takové unikáty zajistí bytu genia loci. Uchovávají mu hodnotu, jsou něčím, co dnes nekoupíte, nebo nevyrobíte,“ je přesvědčený Pavel.

Rekonstrukce interiéru bytu v činžovním domě

Kdo tu dostal zelenou

„Vždycky jsem preferoval interiér s co největším množstvím přírodních materiálů. V takovém se cítíme se ženou dobře. Od doby, kdy jsem založil studio, jsem změnil pohled na profesi architekta a dalších souvisejících – dobrý projekt a dohled nad realizací jsou základem ke kvalitnímu provedení. Odborníci vědí, do čeho má smysl investovat, na čem ušetřit třeba výběrem kusů z nábytkového řetězce,“ připomíná Pavel. Do bytu se promítlo tedy vše oblíbené – dřevo, zelená či jemné pastelové barvy. Jelikož manželé nepotřebovali atypickou na míru vyrobenou kuchyň, koupili linku v šalvějovém odstínu v IKEA. Ladí jim rovněž keramický obklad koupelny. Atypicky je kladený do tvaru rybí kosti – motivu korespondujícím s pokládkou parket. Koupelna se povedla nejenom kvůli zvětšení plochy. Novým oknem ve stěně dělící místnost od kuchyně se dovnitř dostává denní světlo. Osobitý výraz bytu přidaly originální obrazy. „S jejich výběrem nám pomáhala kamarádka. Oslovila mladé umělce – Kristýnu Šormovou, Adama Jílka či Michala Bačáka a my měli možnost navštívit ateliéry. Bylo to zábavné, navíc autory, kteří doma ,visí’, známe osobně. Všemu to dává další rozměr,“ uzavírá Pavel.

Zdroj: MF Dnes DOMA, 30.3.2022

Dále by vás mohlo zajímat