Bytový dům z roku 1899 o rozloze 67 m2 v centru pražského Karlína si prošel svou historií – na dřívější architekturu, které dominovaly třeba krásné štuky a kvalitní parkety navázaly necitlivé rekonstrukce, při kterých byly překryty původní parkety linoleem, nebo originální zárubně a dveře natřeny na tmavě hnědou.
Hlavním cílem rekontrukce byl proto navrátit bytu původní charakter a zároveň posunout jeho standard pro potřeby moderního bydlení.
Majitel bytu Pavel, jehož design studio pro své klienty vytváří nezapomenutelné interiéry, své potřeby léta opomíjel. Nutnost rekonstrukce tak uspíšila nejen potřeba oživení a zesvětlení prostoru, ale i očekávaný přírůstek do rodiny .
3+kk pomocí nového uspořádání
Byt byl původně rozčleněn jako 2+1 a po rekonstrukci se proměnil ve 3+kk. Z původního stavu prakticky nezůstalo nic. Koupelna se rozrostla a pojala umyvadlo pro dva. Největším pokojem byla ložnice, avšak s okny do ulice, což klidnému spánku nepřeje. Nyní je z ní prostorná světlá kuchyň s obývacím pokojem. Ložnice je nyní umístěna v klidné části bytu, který je situován do zeleně dvorku. Třetí místnost slouží jako dětský pokoj, který se dá snadno předělat na pokoj pro hosty.
Kombinace historických prvků a moderny
Počáteční vize majitelů byla rekonstrukce formou menšího re-designu v rámci stávajího prostoru. Po první návštěvě architektky, která navrhla zcela novou dispozici bytu a další výrazné změny se majitelé rozhodli pro celkovou rekonstrukci se vším všudy. I přesto, že se tím zvýšila finanční i časová náročnost projektu, nové řešení bylo správnou cestou.
Zásadní stavební úpravou bylo posunutí příčky koupelny, díky které vznikla prostorná koupelna, což výrazně navýšilo komfort a kapacitu. Dveře mezi dvěma pokoji byly zaslepeny, zárubeň však dále tvoří dekoraci prostoru a ze strany, kde jsou futra hluboká nově vznikla knihovnička.
Další modernizací byla změna vytápění. Původní vafky byly deinstalované a byl namontován elektrokotel do koupelny, který vytápí celý byt a ohřívá vodu. Plyn byl kompletně demontován a plynový vařič byl nahrazen moderní indukcí.
Velkou vizuální změnou byla nová bílá barva zárubní a dveří a následné sjednocení všech skel ve dveřích do dekoru hvězdiček, který byl použit na původních sklech. Jak říká sám Pavel: „Jakkoliv se to nezdá, tak toto byla jedna z nejnáročnějších operací – opálit dveře, nově je namalovat, zajistit pískování skel, vyměnit některé kliky...„
Repase štukové výzdoby vrátila bytu jeho původní kvalitu. Stropní rozeta v hostovstovském pokoji pak byla jen restaurovaná a už se nemalovala - vznikl tak zajímavý prvek, který uchvátí každou návštěvu. V ložnici umělecký štukatér vytvořil originální rozetu s motivy vinné révy, která byla vytvořena přímo pro pár samotný. Nově byly ve dvou pokojích instalovány fabiony kolem hran stropu a stěn. Štuky pak velmi hezky hrají s podlahovými lištami a ozdobnými motivy, které místnostem dodávají šmrnc a styl.
Velkou neznámou byl stav původních parket. Ve výsledku se ukázalo, že jsou v celkem dobrém stavu ve dvou hlavních pokojích, kde byly repasovány. „Jedná se původní vysoké parkety ve velkém formátu, něco, co už se dnes prakticky nevyrábí.“, říká Pavel. V ložnici a nové šatně byly na podlaze jen OSB desky, které byly nahrazeny novými parketami. Podlaha na chodbě byla vyměněna za marmoleum (přírodní linoleum) v béžovo-šedé barvě. Vzniklo elegantní propojení parket v pokojích s podlahou v koupelně a záchodě, kde byla nově instalována velkoformátová dlažba v imitaci betonu.
Řemeslné práce a chytrá řešení
Pavel si nesmírně chválí řemeslné práce, které dodaly bytu unikátní a nadčasovou hodnotu. Detailní práce štukatérů, propojení moderního designu s historickými prvky, precizní práce s obnovou skel, štuků, původních parket a další jsou pro rodinu i celý finální prostor prvky, které povznáší byt na, bez nadsázky, jedinečné dílo interiérových odborníků.
Chytrá řešení jsou pro menší byty vždy zásadní. V tomto bytě takových vychytávek najdete hned několik. Zesvětlení koupelny pomocí nově vytvořeného okénka, osvěžení koupelnových kachliček pomocí efektu rybí kosti, který nabízí podobné kouzlo, jako klasické parketové podlahy a hodí se jak na obložení stěn, tak podlahových ploch. A v neposlední řadě také nápadité uskladnění kol a technických prvků jako pojistek a elektrokotle do elegantních skříní.
Slova spokojených majitelů
Pavel a jeho žena jsou s celkovou rekonstrukcí nadmíru spokojeni – předčila jejich očekávání a bez nadsázky teď bydlí v úplně novém bytě. Návštěvy zase chválí krásné původní prvky, které dostaly nový charakter a na stěnách obdivují díla mladých českých umělců.
Jak příprava, tak samotná rekonstrukce (zahájena v dobách covidu) byly výzvou. Díky kolegům Pavla z Hezkey, kteří připravili kvalitní projekt a dohlíželi na řemeslníky, dopadla úspěšně.
Někteří dodavatelé rekonstrukce karlínského bytu:
Truhlářské prvky: Stylishrooms
Umělecký štukatér: David Čermák
Podlahové lišty: Adam Dušek
Vypínače a zásuvky: ABB Levit
Mladí čeští umělci: kolo nad gaučem a další abstraktní obrazy Kristýna Šormová, obrazy se zvířecími motivy Adam Jílek, plakát v ložnici Michal Bačák