Malá panelstory (Doma Návštěva)

Byt 2+kk po babičce je pro Kamilu Šrámkovou jejím prvním samostatným bydlením. Zůstal ve vlastnictví rodiny stejně jako uložený kontakt na architektonické studio, kterému svěřila kompletní rekonstrukci.

Rekonstrukce interiéru panelákového bytu

>>> Zaujala vás proměna? Celý příběh s více fotkami najdete v samostatném článku zde.

Všechno špatné je k něčemu dobré – omílané rčení opět zafungovalo. Kdyby byt nezůstal v tak špatném stavu, stačilo by jej vyklidit, uklidit, koupit nový nábytek a spokojeně se zabydlet. Nedošlo by tím pádem ani k jeho zásadní proměně. „Pořizovali jsme jej před dvaceti lety původně pro moji maminku. Poté, co jsem byt v domě na kraji staršího pražského sídliště zdědila, byl nějakou dobu prázdný. Rozhodla jsem se tam na čas vzít nájemníky. Bohužel to nedopadlo dobře pro samotný́ interiér, ani pro vztahy se sousedy,“ vypráví na začátek Martina Šrámková a dodává: „Po čase se do něj nastěhovala dcera Kamila, který se chtěla osamostatnit, našla si v Praze i zaměstnání. Po pár pokusech o jakési vylepšení nám bylo jasné, že bez zásahu profesionálů to nepůjde.“ Rodina zvolila po předešlé zkušenosti s rekonstrukcí svého domova v Říčanech studio Hezkey. A Martina si už podruhé pochvaluje, že nemuseli shánět žádné prováděcí firmy, koordinovat práce či pracně hledat, kde koupit konkrétní věci podle návrhu.

Profesionálně od základu

,Cílovkou‘ byla podle Martiny jiná věková kategorie než minule, proto se tedy s dcerou rozhodly vyzkoušet odlišný přístup k návrhu. Studio Hezkey doporučilo architektku a interiérovou designérku Šárku Macháčkovou. „Paní architektce jsem věřila, přála jsem si, aby z bytu vytvořila útulný moderní prostor,“ říká Kamila. Rekonstrukce trvala přibližně tři čtvrtě roku. Proběhla bez komplikací díky spolupráci se stavební firmou Stavex, která vše dodala na klíč. Nenaplnily se ani počáteční obavy majitelky z rozsáhlé akce při běžném provozu paneláku. „Problémy nenastaly, řemeslníci po sobě v domě uklízeli, všechno klaplo, jak bylo dohodnuté. Dispozice dvoupokojového bytu se výrazně neměnila, přesto se jednalo o radikální zásah, co se týká vylepšení jejího dnešního fungování. „Nic původního nezůstalo, měnili jsme rozvody sítí, podlahy, odstraňovali zdi. V hlavním prostoru nahradila příčku nová vestavěná stěna organicky oddělující kuchyň od chodby. Posunutím příčky mezi koupelnou a předsíní zhruba o dvacet centimetrů vznikl přímý průchod mezi kuchyní a předsíní. Kuchyň od jídelního koutu dělí posuvné dveře, jež navíc ušetřily plochu podlahy. Do středové konstrukce jsme mohli schovat rozvody. V koupelně a na toaletě se to obešlo bez bourání, k proměně stačily nové keramické obklady, dlažba, vodovodní baterie, skříňky,“ přibližuje řešení jeho autorka.Interiér panelákového bytu v moderním stylu

Krása uložená do detailů

Kamilu nadchl výsledek, který změnil tmavé místnosti v prosvětlený interiér. Oceňuje, že celý byt může buď úplně otevřít, nebo naopak zavřít a mít ve dvou zónách soukromí. Předešlá dispozice nenaplňovala požadavky na úložné prostory, proto byly nutné drobné stavební zásahy a výroba promyšleného nábytku na míru. Ke spokojenosti majitelky jej mimochodem vyrobili v truhlářství Augustina Vondřicha včetně kuchyňské linky a vybavení předsíně. „Díky vestavěným skříním zůstal prostor vzdušný, což je u malých bytů velmi důležité. Vyzdvihla bych zejména řešení šatní skříně v chodbě. Zbourali jsme původní příčku mezi chodbou a kuchyní, aby se vešly hluboké šatní skříně. Botníkem v jejich spodní části a nikou k sezení uprostřed se poměrně dlouhá chodba opticky rozčlenila. Ve stěně niky jsou kromě toho osazená dvířka instalační šachty. Ze strany obývacího pokoje se povedlo toto vedení obestavět knihovnou,“ doplňuje architektka, která se zaměřila i na estetické detaily – kupříkladu výklopné věšáky v lamelové stěně, pohrála si se světlem zajímavě ukrytým v lamelách.

Trefa do černého

Dalo by se předpokládat, že malý byt spolehlivě zvětší pouze světlé odstíny. Ukázalo se, že výborně zafungovala kombinace dekoru dřeva a tmavého odstínu, což interiéru dodalo dynamiku a módní vzhled. Původně se opravdu počítalo s bílou nebo světle šedou. Majitelka sama požádala o tmavý nábytek a architektka zvolila antracitovou. K financování rekonstrukce využila Kamila stavební spoření, vlastní úspory a půjčku od rodičů. Rozpočet byl poměrně velkorysý, ne však neomezený. Proto se v projektu některé materiály měnily. „Na nábytek jsem vybrala speciální úpravu proti zanechávání otisků prstů. Po kalkulaci se investorka rozhodla z určitého luxusu slevit. Stejně tak lamelový obklad stěny jsem zamýšlela z masivu. Z úsporných důvodů jsem vystřídala za lamino v dekoru dřeva. Oproti návrhu materiál se měnil třeba i materiál posuvných dveří. Na vyznění návrhu to nemělo podstatný vliv. Na trhu je široký výběr, že i ve střední cenové hladině získáte designově vydařené kousky,“ je přesvědčená architektka Šárka Macháčková ze studia Hezkey.

Zdroj: MF Dnes DOMA, 26.1.2022

Dále by vás mohlo zajímat