Seznamte se
Před osmi lety Pavel skočil do koupi tohoto bytu rovnýma nohama. Nevadily mu vafky, podlaha z PVC a ani to, že byl tmavý a studený. Tehdy byl single a větší důležitost pro něj měly původní, i když už oprýskané štuky a fabiony, a vědomí, že pod linem jsou skryté parkety z 19. století. V začátcích mu se zařizováním pomáhala kamarádka architektka, s níž na to konto založil firmu na návrhy interiérů s názvem Hezkey. O pár let později potkal svou manželku Csillu, se kterou má malého synka. „Oba byli motivací, abych se vrhl do zásadní rekonstrukce. Sám architekt nejsem, takže mi se vším pomáhali kolegové. Z bytu jsme s jejich pomocí vytvořili moderní minimalistický prostor v jemných barvách, který si v sobě ponechal kus dobového kouzla.“
V čem je proměna výjimečná
„Důležitým krokem bylo prohodit ložnici s kuchyní. Místnost, kde jsem před tím spal, byla o dost větší, a tak jsme z ní udělali hlavní prostor. Celý byt se výrazně prosvětlil díky novému bílému nátěru dveří a renovaci sto dvacet let starých parket schovaných pod tmavým ‚linem‘. Tak moc jsem chtěl zachovat historické prvky, že jsem nechal vyrobit repliky špaletových oken a skel do dveří. Došlo i na restaurátorské práce: obnovy stropních rozet v pracovně a kuchyni se ujal umělecký štukatér David Čermák. V nynější ložnici nikdy žádná nebyla a tak David vytvořil autorskou s motivem vinné révy. Všude v bytě jsou také nově podlahové lišty které dobře zakrývají nerovnosti parket a zároveň krásně doplňují stropní fabiony.“
Co ještě zbývá doladit
„Jediná místnost, která je zatím tak trochu na půl cesty, je moje pracovna. Mám v ní jen to nejnutnější, protože v dohledné době z ní s manželkou Csillou chceme udělat dětský pokoj pro našeho syna. Začal jsem investovat do mladých umělců, takže kromě Kristýny Šormové tu visí obraz srny od Adama Jílka. Většina jeho děl má spíše ironický podtext, ale tenhle se podle mě bude dobře vyjímat i v pozdějším synově pokoji. Mám tuhle místnost opravdu rád. Jednak má na stropě z celého bytu nejhezčí rozetu s anděly v původním stavu a taky je tu ještě jeden prvek, který se mi hodně líbí. Jsou tu dveře do vedlejší kuchyně, které nám přišly zbytečné a tak jsme je nechali zazdít. Zůstala tu po nich dřevěná futra, z nichž jsem opálil lak a teď evokují prázdný rám obrazu.“
Jak se proměna líbí Pavlovi
„Před osmi lety, kdy byla rekonstrukce ještě v nedohlednu, mi byt přišel dokonalý. Jsem typický minimalista a tak mi nevadilo ležet mezi bílými prázdnými zdmi a v zimě nosit svetr navíc. Jakmile ale začne chlap bydlet se ženou, začne si uvědomovat všechny jeho nedostatky. Manželka Csilla ho tehdy doslova nesnášela. Najednou jsem viděl, že je v něm kosa, tma, prázdno a neútulno. Jsem rád, že jsme se dokopali k rekonstrukci. Velmi oceňuji nápady kolegů a to, že mi dohlédli na realizaci i když to bylo opravdu za pět minut dvanáct. Týden po finálním dolaďování se nám narodil syn a teprve pak přišla úleva. Z tmavého nehostinného dva plus jedna je útulný domov pro mou rodinu, ve kterém se Csilla konečně cítí jako doma.“
Zdroj: Časopis Marianne Bydlení 1/22